Images-loading
Enquiry

2016 MSSD/MSSM/MSSS

2016 MSSD/MSSS / MSSM
 
Please find the achievements of students, who have won medals, in the recent zonal, district and state
competitions.
 
Chess
Team Members (Individual Event)
Boys : Aditya Ram Kumar, Nicholas Lau Meng Kwok, Nicholas Lim Ming Xiang, Somkiet Phromsuwan
Girls : Amanda Chin Mae Lynn, Ashley Koh Yu Zhi, Erin Kwan Li, Mira Kaur a/p Ajeet Singh
 
MSSD (24 & 25 February 2016)
U12 Girls
Individual - Mira Kaur a/p Ajeet Singh (Silver)
 
U12 Girls
Team - Amanda Chin Mae Lynn, Ashley Koh Yu Zhi, Erin Kwan Li, Mira Kaur a/p Ajeet Singh (Silver)
 
Mira Kaur a/p Ajeet Singh was selected to represent the U12 Girls Petaling Utama team in MSSS.
 
Rhythmic Gymnastics
Team Members
Adelia Danielle Song Jia Xin, Aki Ai Shi Cheong, Christabelle Choa Mae Sie, Iman Sofia Bt Fakhri Yassin, Sara Alesha
Binti Amirul Fares, Sek Xin Ciao
 
MSSD (2 February 2016)
U10 Grade 1: Individual
 
Ball Discipline
- Iman Sofia Binti Fakhri Yassin (Gold)
- Sara Alesha Binti Amirul Fares (Bronze)
- Christabelle Choa Mae Sin (Bronze)
 
Clubs Discipline 
- Iman Sofia Binti Fakhri Yassin (Bronze)
- Sara Alesha Binti Amirul Fares (Bronze)
 
Ribbons Discipline
- Iman Sofia Binti Fakhri Yassin (Bronze)
- Sara Alesha Binti Amirul Fares (Bronze)
- Christabelle Choa Mae Sin (Bronze)
 
Overall Placing
- Iman Sofia Binti Fakhri Yassin (Silver)
- Sara Alesha Binti Amirul Fares (Bronze)
- Christabelle Choa Mae Sin (Bronze)
 
*Iman Sofia Binti Fakhri Yassin and Sara Alesha Binti Amirul Fares were selected to represent the U12 Girls Petaling
Utama team in MSSS.
 
MSSS (23 February 2016)
U10 Grade 1: Individual
 
Clubs Discipline
- Iman Sofia Binti Fakhri Yassin (Bronze)
 
Ribbons Discipline
- Iman Sofia Binti Fakhri Yassin (Bronze)
 
Athletics
Team Members
 
Boys : Abdul Karim bin Mohd Nadziruddin, Adam Daniel Yusoff Bin Mohd Fariz Yusoff, Annorak Ahrom,
Ariz Eusef Bin Wira Izran, Gan Hau Xeong, Ho Ze Yuan, Kee Zoe Wei, Law Ri Chie, Low Juizer,
Naamjas Singh Vagel, Oswyn Lim Ding Zhi, Putra Aaron Danish, Raja Ariff Bin Raja Azmi, Shaun,
Praveen Shanker, Taarshann Kumarr, Tai Jia Vey
 
Girls : Alana Aishah Binti Iskandar Timothy, Alyssa Sheena Sanjay, Amirah Hannah Binti Farid, Ashley Koh
Yu Zhi, Chan Yi Man, Cheryl Yong Zhi Rou, Clarisse Ching Xuen Yen, Elisa Chen Li Wen, Erin Kwan Li,
Heidi Ilyana Binti Azmyudin Raj, Naomi Jazzmin Binti Sherrazzan Sivarajah, Ong Wen Shyen, Rihanna
Maleeka Arianna Dharan, Tan Shi Rui, Thanalatshmi A/P Sathiaseelan, Trisha Ten Pei Wen,
Wong Bao Shun
 
MSSD (7 – 11 March 2016)
U12 Boys – L4
200m - Kee Zoe Wei (Bronze)
 
U12 Girls – P4
100m - Chan Yi Man (Silver)
200m - Chan Yi Man (Silver)
 
U11 Girls – P5
100m - Tan Shi Rui (Bronze)
200m - Tan Shi Rui (Silver)
 
*Chan Yi Man and Tan Shi Rui were selected to represent Petaling Utama district in MSSS.
 
Netball
Team Members
 
Alana Aishah Binti Iskandar Timothy, Ashley Koh Yu Zhi, Ayra Khairin Binti Raslan Haniff, Cheryl Yong Zhi Rou,
Erin Kwan Li, Ho Xin Tong, Jaslyn Leong Zi Yi, Kyra Sarada Chellam, Nur Shafanah Binti Mohamed Salim, Roshni
a/p Sivanaesan, Sharifah Sorfina Al- Abbas, Tan Yun Yi Melanie
 
MSSD (1 February 2016)
The girls were group champions in the first round and qualified for the second round. However, they did not
manage to win the third round. Erin Kwan Li was selected to represent Petaling Utama district in MSSS.
 
MSSS (15 - 17 February 2016)
U12 Girls
Team - Erin Kwan Li (Silver)
 
Badminton
Team Members
 
Boys : Chong Zi Hin, Lee Wen Wei, Sean Moh Zheng Hao, Prince Darren Benjamin Williams
Girls : Sharanya a/p Kabilan
 
MSSD (18 – 20 January 2016)
U12 Girls
Singles - Sharanya a/p Kabilan (Silver)
 
*Sharanya A/P Kabilan was selected to represent the U12 Girls Petaling Utama team in MSSS.
 
Swimming
Team Members
 
Boys : Angus Lim, Brayden Lim Cheng Xu, Daryl Lee Jia Sheng, Naamjas Singh Vagel, Yoo Jeong Jae
Girls : Ashley Jade Leong Huaixin, Janice Kwan Yu Heng, Kuek Jing Yu, Lee Shyen Linn,
 
MSSS (23 – 25 February 2016)
U11 Boys
100m freestyle - Angus Lim (Bronze)